Mieszadełka magnetyczne (dipole) – charakterystyka

Mieszadełka magnetyczne (dipole) to niewielkie akcesoria laboratoryjne przeznaczone do mieszania roztworów w naczyniach umieszczonych na mieszadle magnetycznym. Najczęściej wykonane są one z teflonu (powłoka wysoce odporna chemicznie), jednak w ofercie posiadamy również mieszadełka magnetyczne szklane, które posiadają powłokę z grubego szkła borokrzemowego.

W ofercie dostępne są także praktyczne bagietki do mieszadełek magnetycznych, które posiadają silny magnes na jednym końcu. Umożliwiają one szybkie i proste wyjęcie mieszadełka z roztworu, bez kontaminacji.

Mieszadełka magnetyczne (dipole) – zastosowanie i podział

W laboratorium najczęściej stosowane są dipole cylindryczne z powłoką z PTFE. Tego typu pręciki magnetyczne dostępne są w wielu rozmiarach. W naszej ofercie znajdują się zarówno dipole o standardowych rozmiarach, jak i małe mikromieszadełka magnetyczne a także ciężkie i duże mieszadełka typu Maxi z silnym magnesem. Mikromieszadełka magnetyczne przeznaczone są do mieszania niewielkich ilości cieczy w małych naczyniach, natomiast mieszadełka typu Maxi sprawdzą się w przypadku mieszania dużych objętości cieczy, w dużych naczyniach.

Oprócz dipoli cylindrycznych w naszej ofercie występują również dipole do zastosowań specjalnych. Należą do nich:

  • dipole z pierścieniem na środku – pierścień środkowy dba o optymalną równowagę mieszadełek w trakcie obracania,
  • mieszadełka trójkątne – przeznaczone głównie do mieszania zawiesin i mediów lepkich,
  • dipole w kształcie elipsy – do naczyń z okrągłym dnem,
  • mieszadełka okrągłe z otworami – eliminujące drgania przy wysokich prędkościach mieszania,
  • dipole o promienistym kształcie – do mieszania dużych naczyń, przy dużej prędkości obrotowej,
  • mieszadełka w kształcie hantli – do mieszania cieczy problematycznych.

Dodatkowo w ofercie dostępne są praktyczne mikromieszadełka do kuwet spektrofotometrycznych, które zapewniają optymalne mieszanie poziome i pionowe w kuwetach w krótkim czasie.

Pręciki magnetyczne i mikromieszadełka występują również w praktycznych zestawach, obejmujących najczęściej stosowane mieszadełka spakowane w praktyczne, wygodne pudełko.