Podkategorie

Plastikowe końcówki do pipet, filtry – charakterystyka

Plastikowe końcówki do pipet i filtry to plastiki laboratoryjne zużywalne, które są niezbędne niemal w każdej pracy badawczej wymagającej precyzyjnego odmierzania niewielkich ilości cieczy.

Plastikowe końcówki do pipet automatycznych dostępne są zwykle w woreczkach (luzem), w statywach lub w wymiennych tackach do statywów i w formie wymiennych wkładów. Końcówki kupione w workach można następnie przechowywać i sterylizować w specjalnych pudełkach na końcówki. Możliwy jest zakup końcówek sterylnych lub niesterylnych (które mogą być następnie autoklawowane w razie potrzeby). Końcówki sterylne przydatne są w badaniach wymagających maksymalnej czystości mikrobiologicznej – np. w technikach PCR, w biologii molekularnej czy mikrobiologii. Końcówki niesterylne natomiast wykorzystywane są do standardowych prac laboratoryjnych i pipetowań, które nie wymagają maksymalnej czystości mikrobiologicznej końcówki. Wyróżnić można standardowe końcówki z filtrem, końcówki bez filtra, a także końcówki niskoadhezyjne (końcówki niskoretencyjne) do pracy z problematycznymi cieczami.

Szeroka oferta firmy Bionovo w zakresie końcówek i filtrów do pipet jest gwarancją dopasowania niemal do każdej pipety dostępnej na rynku. W naszym katalogu znajdą Państwo końcówki do pipet znanych marek – np. Brand, Eppendorf, Sartorius, Gilson, HTL, Thermo Scientific, Interscience, Sorenson, AHN czy Biozym, a także końcówki uniwersalne, do rutynowych pipetowań. W przypadku doświadczeń wymagających bardzo precyzyjnych i powtarzalnych wyników, zaleca się korzystanie z pipet i końcówek do pipet jednej marki. Każdy producent kalibruje swoje pipety wykorzystując własne końcówki, dlatego najwyższe parametry dokładności i powtarzalności osiągnięte będą wyłącznie przy pracy na pipetach i końcówkach jednego producenta.

Plastikowe końcówki do pipet, filtry – podział i zastosowanie

Plastikowe końcówki do pipet bez filtra – standardowe końcówki do pipet przeznaczone do ogólnych doświadczeń wymagających precyzyjnego odmierzania określonych, niewielki objętości cieczy. Dla dodatkowej ochrony pipety przed przypadkowymi zanieczyszczeniami końcówki bez filtra mogą być stosowane z wymiennymi filtrami do pipet.

Plastikowe końcówki do pipet z filtrem – posiadają wbudowany filtr hydrofobowy, uniemożliwiający powstawanie aerozoli. W ten sposób chronią wnętrze pipety przed kontaminacją i zanieczyszczeniami krzyżowymi. Końcówki z filtrem przydatne są np. w pracy z radioizotopami i w technikach PCR.

Plastikowe końcówki do pipet niskoretencyjne (końcówki niskoadhezyjne) – posiadają bardzo gładką i jednolitą powierzchnię hydrofobową, dzięki której zwiększona jest dokładność pipetowania cieczy, które mają niskie napięcie powierzchniowe (np. detergenty). Charakteryzuje je niska przyczepność pipetowanej substancji do ścianek końcówki (nie zatrzymują na swojej powierzchni prawie żadnych płynów), dzięki czemu możliwe jest otrzymanie powtarzalnych i dokładnych wyników, nawet przy cieczach problematycznych. Sprawdzą się przede wszystkim w PCR, RT-PCR, SDS-PAGE, sekwencjonowaniu DNA, itp.

Filtry do pipet – stanowią ostateczną barierę ochronną dla wnętrza pipety. Chronią przed kontaminacją z cieczą lub parami pipetowanej cieczy, a także przed zanieczyszczeniami krzyżowymi. Filtry do pipet zapewniają podobny poziom ochrony pipety, jak w przypadku stosowania specjalnych końcówek z filtrem.


Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail