Produkty z tej kategorii

Rotatory laboratoryjne – charakterystyka

Rotatory laboratoryjne to urządzenia mieszające, które działają głównie w oparciu o ruch obrotowy. Dostępne są dwa rodzaje rotatorów. Wyróżnić można rotatory laboratoryjne z platformą w formie talerza obrotowego (rotatory tarczowe), a także rotatory z platformą w formie statywu na probówki, butelki itp. (rotatory typu Revolver). W sprzedaży posiadamy zarówno rotatory z regulacją analogową, jak i cyfrową.

W rotatorach analogowych sterować można zwykle jedynie prędkością obrotową i nachyleniem platformy mieszającej. Większość zaawansowanych rotatorów cyfrowych natomiast pozwala nie tylko na płynną regulację prędkości obrotowej i kąta nachylenia platformy, ale również ma możliwość regulacji czasu i amplitudy mieszania w kilku różnych programach.

Rotatory laboratoryjne – podział i zastosowanie

Rotatory laboratoryjne wykorzystywane są do dokładnego mieszania próbek, a także w wielu innych procedurach laboratoryjnych np. w inkubacji i hodowli komórek, ekstrakcji, hybrydyzacji, homogenizacji itd. Rotatory laboratoryjne możemy podzielić w oparciu o wygląd platformy mieszającej:

  • Rotatory tarczowe –  rotatory z platformą w formie talerza obrotowego, na którym mocowane są próbki. Rotatory takie przeznaczone są głównie do probówek (zarówno mniejszych np. 1,5 ml, jak i większych np. 50 ml), które umieszcza się na platformie mieszającej wykorzystując specjalne klamry zaciskowe. Talerz obrotowy zwykle jest regulowany i może być ustawiany pod różnym kątem nachylenia – zależnie od potrzeb. Próbki mieszają się poprzez obracanie się talerza obrotowego.
  • Rotatory typu Revolver –  ich platforma mieszająca zbliżona jest wyglądem do statywu na probówki/butelki i najczęściej również może być regulowana i ustawiana pod różnym kątem nachylenia. Dostępne są zwykle różne rodzaje ruchu – np. obrotowy jednostronny, obrotowy dwustronny, wibracyjny itd.


Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail