Zasilacze, ładowarki, baterie, akumulatory

Zasilacze, ładowarki, baterie, akumulatory – charakterystyka

Zasilacze, baterie, czy akumulatory są wymagane w większości współczesnych laboratoriów ze względu na stosowane podczas pracy urządzenia elektryczne. Wraz ze wzrostem stopnia komputeryzacji ilość takich urządzeń ulega zwiększeniu, przykładałem mogą być termometry lub higrometry.

Ładowarki z kolei służą do ponownego naładowania akumulatorów (akumulatorków) i umożliwiają ich wielokrotne stosowanie. Nie należy stosować w ładowarkach baterii jednorazowego użytku, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu.

Zasilacze, ładowarki, baterie, akumulatory – podział i zastosowanie

Zasilacze sieciowe

W przypadku urządzeń stacjonarnych, tj. wytrząsarki, wirówki, mieszadła mechaniczne lub magnetyczne, najłatwiejszym sposobem dostarczenia zasilania jest podpięcie do instalacji elektrycznej znajdującej się wewnątrz budynku. Do tego celu są przeznaczone zasilacze sieciowe. Przyłączenie bezpośrednio do sieci zapewnia stabilne i mocne źródło energii elektrycznej, co jest bardzo ważne, gdy stosujemy urządzenia o dużym poborze mocy (np. płyty grzejne, mieszadła z grzaniem, czy wirówki wysokoobrotowe). Zasilacz sieciowy gwarantuje dostosowanie napięcia, natężenia i częstotliwości jakie występują w sieci, do wartości jakie są wymagane do prawidłowej pracy urządzenia. Ze względu na różne wymagania poszczególnych urządzeń dobór odpowiedniego zasilacza powinien być potwierdzony przez odpowiednie wytyczne producenta zawarte np. w instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej.

Baterie

Baterie jednorazowego użytku są w większej mierze przeznaczone do urządzeń przenośnych (pH-metry, konduktometry, latarki, rejestratory) lub urządzeń stacjonarnych o małych rozmiarach (termometry, higrometry, liczniki). Zapewniają równomierne zasilanie prądem stałym przez większość czasu użytkowania. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście modeli różniących się napięciem wyjściowym oraz rozmiarami. Najczęściej spotkanym rodzajem są baterie alkaliczne, w których zasada działania polega na reakcji chemicznej, zachodzącej pomiędzy cynkiem a tlenkiem manganu(IV) (Zn/MnO2). Zużyta bateria nie nadaje się do ponownego naładowania.

Akumulatory

Akumulatory (czy też akumulatorki) mają identyczne zastosowanie, jak baterie z tą różnicą, że mogą być wielokrotnie ładowane. Jest to ważna cecha w przypadku urządzeń, w których zachodzi częsta wymiana baterii. W takiej sytuacji bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie akumulatorów. Najczęściej spotykanymi rodzajami są akumulatory niklowo kadmowe (NiCd) oraz nowsze niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH). Akumulator w zależności od zaleceń producenta powinien być najpierw w pełni rozładowany przed rozpoczęciem procesu ładowania.

Ładowarki do akumulatorów

Ładowarki sieciowe zazwyczaj oferują możliwość jednoczesnego podłączenia i ładowania od 2 do nawet 10 akumulatorów, także różniących się wielkością i napięciem wyjściowym. Niektóre są wyposażone w opcje testowania i rozładowywania. Nowsze modele ładowarek posiadają dodatkowo gniazdo USB służące do naładowania akumulatorów wybudowanych w urządzenia (jak np. tablety, płyty podświetlane).


Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail