Podkategorie

Końcówki do pipet – charakterystyka

Końcówki do pipet (potocznie tipsy do pipet) i filtry do pipet to zużywalne materiały laboratoryjne, które są wykorzystywane w każdej pracy badawczej wymagającej precyzyjnego odmierzania niewielkich ilości cieczy. Dostępne są zazwyczaj luzem (w woreczkach), w statywach lub wymiennych tackach do statywów a także w formie wymiennych wkładów. Końcówki w workach można przechowywać i sterylizować w specjalnych pudełkach na końcówki. Możliwy jest zakup końcówek sterylnych lub niesterylnych (które mogą być następnie autoklawowane w razie potrzeby).

Końcówki sterylne przydatne są w badaniach wymagających maksymalnej czystości mikrobiologicznej – np. w technikach PCR, w biologii molekularnej czy mikrobiologii. Końcówki niesterylne natomiast wykorzystywane są do standardowych prac laboratoryjnych i pipetowań, które nie wymagają maksymalnej czystości mikrobiologicznej końcówki. Wyróżnić można standardowe końcówki z filtrem, końcówki bez filtra, a także końcówki niskoadhezyjne (końcówki niskoretencyjne) do pracy z problematycznymi cieczami.

Szeroka oferta Bionovo w zakresie końcówek i filtrów do pipet jest gwarancją dopasowania niemal do każdej pipety dostępnej na rynku. W naszym katalogu dostępne są końcówki do pipet znanych marek – np. Eppendorf, Brand, Sartorius, Gilson, HTL, Thermo Scientific, Interscience, Sorenson, AHN czy Biozym, a także końcówki uniwersalne, do rutynowych pipetowań. W przypadku doświadczeń wymagających bardzo precyzyjnych i powtarzalnych wyników, zaleca się korzystanie z pipet i końcówek do pipet jednej marki. Każdy producent kalibruje swoje pipety wykorzystując własne końcówki dlatego najwyższe parametry dokładności i powtarzalności mogą być osiągane wyłącznie przy wykorzystaniu pipet i końcówek tego samego producenta.

Końcówki do pipet – podział i zastosowanie

Końcówki do pipet bez filtra – standardowe końcówki do pipet przeznaczone do ogólnych doświadczeń wymagających precyzyjnego odmierzania niewielki objętości cieczy. Dla dodatkowej ochrony pipety przed przypadkowymi zanieczyszczeniami końcówki bez filtra mogą być stosowane z wymiennymi filtrami do pipet.

Końcówki do pipet z filtrem – posiadają wbudowany filtr hydrofobowy, uniemożliwiający powstawanie aerozoli. W ten sposób chronią wnętrze pipety przed kontaminacją i zanieczyszczeniami krzyżowymi. Końcówki z filtrem przydatne są np. w pracy z radioizotopami i w technikach PCR.

Końcówki do pipet niskoretencyjne (końcówki niskoadhezyjne) – posiadają bardzo gładką i jednolitą powierzchnię hydrofobową, dzięki której zwiększono dokładność pipetowania cieczy o niskim napięciu powierzchniowym (np. detergenty). Charakteryzuje je niska przyczepność pipetowanej substancji do ścianek końcówki (nie zatrzymują na swojej powierzchni prawie żadnych płynów), dzięki czemu możliwe jest otrzymanie powtarzalnych i dokładnych wyników, nawet przy cieczach problematycznych. Sprawdzą się przede wszystkim w PCR, RT-PCR, SDS-PAGE, sekwencjonowaniu DNA, itp.

Filtry do pipet – stanowią barierę ochronną dla wnętrza pipety. Chronią przed kontaminacją z cieczą lub parami pipetowanej cieczy, a także przed zanieczyszczeniami krzyżowymi. Filtry do pipet zapewniają podobny poziom ochrony pipety, jak w przypadku stosowania specjalnych końcówek z filtrem.


Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail