Statywy do łaźni wodnych – charakterystyka

Statywy do łaźni wodnych i statywy do łaźni lodowych umożliwiają inkubację probówek w wodzie lub lodzie. Zależnie od rodzaju, przeznaczone są do probówek o pojemności od 0,2 ml (probówki do PCR), poprzez standardowe probówki typu Eppendorf o poj. 1,5 ml i 2,0 ml i krioprobówki, do większych probówek typu Falcon i probówek szklanych.

Statywy do łaźni  zaprojektowane są tak, aby zapewnić umieszczonym w nich probówkom stabilny, maksymalny możliwy kontakt z wodą (lodem) oraz dobrą cyrkulację wokół ich powierzchni. Umożliwia to precyzyjną kontrolę temperatury wewnątrz inkubowanych prób.

Statywy do łaźni wodnych – podział i zastosowanie

Statywy do łaźni wodnych i  lodowych możemy podzielić na dwie grupy, ze względu na ich budowę i funkcję:

Statywy pływające – wypełnione statywy samodzielnie unoszą się lekko na powierzchni wody, utrzymując jednocześnie stabilnie probówki w częściowym zanurzeniu – przeznaczone zwłaszcza dla mniejszych probówek (np. probówki typu Eppendorf, krioprobówki).
Statywy opadające – zwykle są to cięższe statywy, które bez dodatkowego obciążenia opadają na dno łaźni wodnej – przeznaczone głównie dla większych probówek (np. probówki szklane).


Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail