Podkategorie

Ezy, igły, głaszczki, druty – charakterystyka

Ezy, igły, głaszczki – wykorzystywane powszechnie w laboratoriach mikrobiologicznych są niezbędne do manipulacji materiałem mikrobiologicznym, np. do wykonywania rozmazów, określania stężenia pojedynczych komórek bakteryjnych, przeprowadzania posiewów powierzchniowych.

Na rynku oferowane są ezy, głaszczki i igły sterylne, wykonane z tworzywa sztucznego, pakowane pojedynczo lub w mniejsze opakowania pozwalające na wygodną i szybką pracę, pozbawioną ryzyka zakażenia. Ezy, głaszczki i igły mogą być również wyprodukowane z drutu platynowego lub ze stali szlachetnej, mogą być wyżarzane i wykorzystywane wielokrotnie. Ezy lub igły można również wykonać samemu, wykorzystując dostępne w naszej ofercie druty z metali szlachetnych, odporne na wysokie temperatury.

Ezy, igły, głaszczki, druty – podział i zastosowanie

Ezy mikrobiologiczne – przeznaczone są do manipulowania materiałem mikrobiologicznym. W praktyce laboratoryjnej używane są w posiewach powierzchniowych, do określania stężenia pojedynczych komórek bakteryjnych oraz przygotowywania preparatów mikrobiologicznych. W ofercie handlowej dostępne są ezy sterylne, wykonane z tworzywa sztucznego lub ezy z drutu metali szlachetnych do samodzielnej sterylizacji w płomieniu palnika.

Igły mikrobiologiczne – wykorzystywane do pracy z pojedynczymi koloniami bakteryjnymi, często do posiewów mikrobiologicznych wgłębnych. Wykonane są z tworzywa sztucznego, są jednorazowe, pakowane pojedynczo lub zbiorczo. Pozwalają na sprawną pracę, podczas której ryzyko zakażenia próbki jest maksymalnie zminimalizowane.

Głaszczki mikrobiologiczne – wykonane z obojętnych mikrobiologicznie materiałów – odpornego na wysoką temperaturę szkła lub stali szlachetnej – które pozwalają na sterylizację w płomieniu palnika. Mogą być również wykonane z gładkiego plastiku do jednorazowego użytku (sterylne) i wykorzystywane w przeprowadzaniu posiewów powierzchniowych gładzonych. Głaszczki ułatwiają równomierne rozprowadzanie medium. Do wyboru są wersje o różnych kształtach końcówki: trójkątnym (deltoidalnym), L- kształtnym oraz T- kształtnym.

Drut – platynowy, platynowo- irydowy lub srebrny – pozwala na samodzielne wykonanie igły lub ezy mikrobiologicznej wielorazowego użytku. Instrumenty te mogą być wyżarzane w płomieniu palnika w celu sterylizacji. Tradycyjnie wykorzystywane w laboratoriach mikrobiologicznych do wykonywania posiewów, rozmazów i innych manipulacji materiałem mikrobiologicznym.


Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail