Prysznice i płuczki laboratoryjne – charakterystyka

  W wielu sytuacjach podczas pracy z substancjami chemicznymi istnieje ryzyko uszkodzenia oczu. Bardzo istotne w tym przypadku jest natychmiastowe przeciwdziałanie skutkom tych zagrożeń, ponieważ mogą one doprowadzić do znacznego uszkodzenia wzroku lub całkowitej jego utraty. Do tego celu idealnie nadają się płuczki i prysznice laboratoryjne, czyli niewielkie dozowniki z dyszą, pojemniki lub buteleczki, które służą do aplikowania niezbędnych płynów (np. wody, roztworu soli fizjologicznej) w celu pozbycia się ciał obcych z powierzchni ludzkiego oka.

  Mogą być montowane na ścianie, przyłączane do kanalizacji wodociągowej poprzez oddzielny zawór lub montowane na kranach. Kompaktowe wymiary pozwalają zachować miejsce, a ich obecność w laboratorium czy innych niebezpiecznych miejscach pracy pozwala uniknąć nieprzyjemnych komplikacji.

  Prysznice i płuczki laboratoryjne – podział i zastosowanie:

  • Płuczki laboratoryjne – pozwalają szybko i sprawnie uporać się z dolegliwościami dotyczącymi oczu i ich urazów. Płyn jest aplikowany bezpośrednio do oka, co stanowi bardzo higieniczne rozwiązanie. Zalecane są nie tylko jako wyposażenie gabinetów okulistycznych czy sal zabiegowych, ale również w laboratoriach i innych zakładach pracy.

   

  • Prysznice – inaczej zwane natryskami bezpieczeństwa służą do spłukiwania całego ciała. Zalecane w miejscach gdzie występują duże ilości szkodliwych substancji, m. in. przy produkcji, przeładunku lub magazynowania chemikaliów, oraz gdy substancje żrące występują w instalacjach lub zbiornikach pod ciśnieniem (wyciek nawet małej ilości może spowodować oblanie całego ciała).


  twitter content here
  Kontakt telefoniczny
  Kontakt e-mail