Wirówki

Wirówki laboratoryjne to urządzenia, które są używane w wielu dziedzinach nauki. Stosowane szeroko w biologii, chemii i medycynie, badaniach klinicznych, ale także w laboratoriach biochemicznych, biotechnologicznych, przemysłowych i branży beauty. Umożliwiają szybką, skuteczną i efektywną separację składników mieszanin, emulsji i zawiesin na podstawie różnicy ich gęstości. Wirówki laboratoryjne są często niezbędne do przeprowadzania różnorodnych procesów laboratoryjnych i stanowią podstawowy element wyposażenia każdego laboratorium. 

Jak działają wirówki laboratoryjne?

Przyspieszają proces sedymentacji z wykorzystaniem siły odśrodkowej. Napęd urządzenia wprawia rotor wirówki w ruch obrotowy z przyspieszeniem znacznie przewyższającym przyspieszenie ziemskie. Wirowana próbka jest poddawana wysokim prędkościom obrotowym, co powoduje, że cząstki o większej gęstości przemieszczają się na dno pojemnika, podczas gdy frakcja o mniejszej gęstości pozostaje w górnej części probówki wirówkowej. Umożliwia to skuteczną separację składników i uzyskanie czystych frakcji.

Przygotowanie próbki do wirowania – podstawowe zasady

Przed rozpoczęciem wirowania należy dobrać odpowiednią probówkę wirówkową. W naszym sklepie dostępne są probówki wirówkowe szklane lub z tworzyw sztucznych w wielu pojemnościach – od mikrolitrowych (0,2 ml, 0,5 ml) aż do kilkudziesięciu lub kilkuset militrowych (np. typowe probówki wirówkowe typu Falcon o poj. 50 ml).

Analizowany materiał w probówce wirówkowej umieszcza się w odpowiednim rotorze. Jeżeli probówka nie ma standardowych wymiarów, często niezbędne będzie użycie adaptera. Bardzo ważne jest zrównoważenie rotora. Dzięki temu można uniknąć awarii i wydłużyć żywotność urządzenia. Zaawansowane technologicznie, nowoczesne wirówki laboratoryjne są często wyposażone w mechanizm zapobiegający niewyważeniu wirnika.

Podstawowe zasady działania wirówek laboratoryjnych

Wirówki laboratoryjne umożliwiają sterowanie parametrami procesu wirowania tak, aby dostosować je do specyficznych wymagań użytkownika. Regulacja czasu i przyspieszenia należy do podstawowych funkcji tej grupy urządzeń laboratoryjnych. Dobranie odpowiednich parametrów wirowania jest kluczowe dla dokładnego, precyzyjnego oddzielenia ciał stałych od cieczy lub rozdzielenia poszczególnych frakcji zawiesiny, która jest poddawana analizie.

Małe, uniwersalne wirówki laboratoryjne oferują często zdefiniowaną, stałą prędkość obrotową (np. 6000 obrotów na minutę, 2000 x g) oraz wbudowany rotor. W najprostszych modelach pracę kończy się poprzez otwarcie pokrywy wirówki.

Bardziej zaawansowane wirówki laboratoryjne umożliwiają precyzyjne i dokładne ustawienie parametrów, takich jak prędkość obrotowa lub przyspieszenie, czas wirowania oraz temperatura wirowania. Wszystkie wymienione czynniki wpływają na skuteczność separacji próbek na poszczególne składniki.

Technologia i innowacje

W ostatnich latach rozwój technologii wirówek laboratoryjnych przyniósł wiele innowacji. Inteligentne systemy monitorowania oraz możliwość pracy w różnych warunkach temperaturowych, zdefiniowane programy, zaawansowane funkcje bezpieczeństwa umożliwiają dużą automatyzację procesu. Nowoczesne wirówki  laboratoryjne są zaprojektowane tak, aby zwiększyć wydajność i ergonomię pracy, a także zapewnić najwyższą jakość i powtarzalność przeprowadzanych procesów i operacji jednostkowych. Mimo zaawansowanych funkcji oferują przejrzysty, łatwy w obsłudze interfejs. Dodatkowo, producenci stawiają nacisk na niezawodność oraz łatwą konserwację oferowanych wirówek.

Rodzaje wirówek laboratoryjnych

Istnieje wiele rodzajów wirówek laboratoryjnych, które różnią się prędkością obrotową, oferowanymi funkcjami oraz zastosowaniem. Każdy typ wirówki jest dostosowany do specyficznych potrzeb badawczych i pozwala na optymalizację procesów laboratoryjnych. Wybór odpowiedniego rodzaju wirówki ma kluczowe znaczenie dla efektywności przeprowadzanych badań.

Wirówki można podzielić według różnych kryteriów:

  • zakresu prędkości obrotowej, którą oferują (nisko, średnio-, wysokoprędkościowe oraz ultrawirówki)
  • rodzaju rotora – wirówki horyzontalne i stałokątowe
  • oferowanych wirników i akcesoriów – wirówki z wbudowanym rotorem oraz wirówki z wymiennymi rotorami horyzontalnymi lub kątowymi
  •  rozmiar – kompaktowe miniwirówki, średnie wirówki, np. wirówki do krwi lub wirówki do osocza, duże wirówki stołowe
  •  pojemność – miniwirówki do probówek typu PCR lub typu eppendorf, wirówki do probówek o poj. do 50 ml lub większe modele laboratoryjne oraz modele przemysłowe, a także wirówki na płytki, wirówko-vorteksy
  • przeznaczenie – wirówki na probówki PCR w paskach, wirówki na płytki, wirówki na szkiełka mikroskopowe, wirówki na probówki mikrolitrowe, wirówki do krwi i osocza, hematokrytowe, wirówki na probówki typu falcon.

Wirówki niskoprędkościowe

Wirówki niskoprędkościowe są przeznaczone do separacji komórek oraz większych cząstek. Działają przy niższych prędkościach obrotowych, co zapobiega uszkodzeniu delikatnych komórek i struktur czwartorzędowych. Modele ta są idealne do zastosowań w biologii komórki i mikrobiologii.

Wirówki wysokoprędkościowe

Wysokoprędkościowe wirówki działają przy znacznie wyższych prędkościach, co pozwala na efektywną separację mniejszych cząstek oraz frakcji cieczy. Używane są w laboratoriach chemicznych oraz w badaniach biochemicznych, gdzie dokładność i szybkość oddzielenia składników wirowanej próbki są kluczowe.

Ultrawirówki

Ultrawirówki są zaawansowanymi urządzeniami, które mogą osiągać przyspieszenie do 1000000 x g. Wyróżnia się ultrawirówki preparatywne oraz analityczne. Umożliwiają one separację bardzo małych cząstek oraz frakcji, co jest niezbędne w wielu nowoczesnych badaniach naukowych. Dzięki swojej wydajności, są niezastąpione w laboratoriach zajmujących się nanotechnologią, biotechnologią, biologią molekularną.

Zastosowanie wirówek w laboratoriach

Wirówki laboratoryjne znajdują szerokie zastosowanie w analizach i procesach badawczych. Mogą być wykorzystywane do separacji wirusów, komórek, frakcji białek, organelli komórkowych, RNA, DNA, osadów oraz innych substancji zawieszonych w cieczy. Ich uniwersalność sprawia, że są kluczowym elementem wyposażenia w każdym laboratorium.

Wybór odpowiedniego sprzętu laboratoryjnego

Wybór odpowiedniego sprzętu laboratoryjnego, w tym wirówek, jest kluczowy dla efektywności przeprowadzanych badań. Ważne jest, aby dobrać urządzenie, które spełnia określone standardy i wymagania dotyczące procesów laboratoryjnych.

Kryteria wyboru wirówki

Wśród kryteriów wyboru wirówki bierzemy pod uwagę takie aspekty, jak prędkość obrotowa, typ wirówki, pojemność oraz zastosowanie. Funkcjonalna i ergonomiczna, dobrze dobrana wirówka,  jest ważnym elementem w procesie badawczym.

Częstotliwość stosowania i różnorodność używanych probówek wirówkowych to ważne czynniki w wyborze odpowiedniego urządzenia. Pozwalają ocenić, czy wybrać prostszy ekonomiczny model z wbudowanym rotorem do rutynowych zastosowań, czy może zaawansowaną wirówkę z wymiennymi rotorami, programowaniem czasu i temperatury wirowania. Prostsze modele mają wbudowany rotor, oferują stałą prędkość obrotową i pracują w trybie start/stop.

Bardziej zaawansowane modele mogą mieć tryb awaryjnego zatrzymania, łagodny start, pokrywę antyaerozolową, czytelny wyświetlacz, możliwość dodania indywidualnych programów, funkcję rozpoznawania rotora, szeroką gamę wymiennych rotorów i wiele innych. Dla najbardziej wymagających zastosowań oferowane są wirówki z chłodzeniem.

Oferowane modele wirówek laboratoryjnych

Oferujemy szeroką gamę uniwersalnych wirówek do wszechstronnych zastosowań. Oferta została dobrana tak, aby obok małych wirówek do rutynowych procedur znalazły się również zaawansowane, nowoczesne modele dla wymagających użytkowników. 

Dostępne w ofercie wirówki czołowych producentów wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Coraz częściej oferowane są modele wyposażone w silnik niewymagający konserwacji. Wirówki cyfrowe umożliwiają łatwe kontrolowanie parametrów wirowania na wyświetlaczu LED. Do wirówek laboratoryjnych można zamówić cały szereg potrzebnych akcesoriów.

Reprezentujemy renomowanych producentów wirówek laboratoryjnych takich jak: Biosan, Eppendorf, Ohaus, Hettich, IKA, Heathrow Scientific, Labnet.


Kontakt telefoniczny
Kontakt e-mail