Pipety plastikowe
Pipety plastikowe – charakterystyka
Pipety plastikowe wykorzystywane są w laboratorium do odmierzania i przenoszenia niewielkich objętości cieczy. Występują w wersji sterylnej i niesterylnej. Plastikowe pipety najczęściej stosuje się jednorazowo. Są wygodną alternatywą dla pipet szklanych.
Pipety plastikowe – podział i zastosowanie
Plastikowe pipety Pasteura i pipety wielomiarowe przeznaczone są do codziennego użytku laboratoryjnego – znajdują zastosowanie w mikrobiologii, hodowli komórkowej i tkankowej (zwłaszcza plastikowe pipety serologiczne), a także w wielu innych działach chemii, biologii, medycyny i farmacji, gdzie potrzebne jest pobieranie niewielkich ilości cieczy. Pipety plastikowe można podzielić na:
- pipety Pasteura – składają się z długiej, cienkiej rurki (często ze skalą) i bańki ssącej. Sprawdzą się do odciągania nadmiaru cieczy, przenoszenia niewielkich objętości i ich dozowania. Nie wymagają zewnętrznego narzędzia do pobierania cieczy – za naciąganie i wypuszczanie roztworu odpowiada bańka ssąca.
- pipety wielomiarowe – ułatwiają bardzo precyzyjne i dokładne odmierzanie i przenoszenie cieczy. Aby mogły spełniać swoją funkcję, wymagają narzędzia zewnętrznego do pobierania i wypuszczania cieczy z pipety – przydatne będą tu np. smoczki i gruszki do pipet lub praktyczne pompki i pipetory.