Szalki Petriego – charakterystyka

Szalki Petriego (inaczej płytki)  to naczynia laboratoryjne o płaskim dnie i niskich ściankach bocznych.

Wykorzystywane w laboratorium w szerokim zakresie: idealne do posiewów bakteryjnych, przechowywania i transportowania próbek, do hodowli komórkowych, a także np. jako podstawka do obserwacji mikroskopowych, jako krystalizator lub podczas przygotowywania preparatów.

 

Szalki Petriego – podział i zastosowanie

  • Szklane ze szkła sodowo – wapiennego, dwuelementowe, z możliwością autoklawowania, dzięki specjalnemu procesowi produkcji absolutnie płaskie, bez nawet mikroskopijnych smug i pęcherzyków. To umożliwia równomierne rozłożenie pożywek i przegląd bez zniekształceń, stosowane głównie do hodowli bakteryjnych, in vitro itp.

 

  • Plastikowe (wykonane z polistyrenu – PS), jednorazowe, sterylne (sterylizowane promieniami gamma) lub aseptyczne, z żebrami wentylacyjnymi (do optymalnej wymiany gazowej) lub bez (do długiego czasu inkubacji w 37°C). Płaskie dno umożliwia piętrowanie, wysoka stabilność formy, mają wielostronne zastosowanie w mikrobiologii i bakteriologii.

 

  • Metalowe ze stali szlachetnej, autoklawowalne, najbardziej wytrzymałe, stosowane w agresywnych reakcjach z użyciem kwasów i zasad, odporne na działanie wysokiej temperatury

 

Płytki Petriego produkowane są w różnych rozmiarach, dostępne są w wersji wielokomorowej – dwudzielne i trójdzielne. W sprzedaży występują również szalki kwadratowe z kratką, która umożliwia liczenie kolonii lub  służy do typowania fagowego.

Do szalek (płytek) Petriego w naszej ofercie dostępne są akcesoria, takie jak: pojemniki, stojaki i statywy.