Szalki Petriego szklane

Strona główna/Szkło i porcelana/Szalki Petriego szklane

Szalki Petriego – charakterystyka

Szalki Petriego są naczyniem laboratoryjnym w skład którego wchodzą dwie szklane płytki z płaskim, płytkim dnem. Górna płytka ma większą średnicę i niższy brzeg niż dolna, co powoduje ich zachodzenie na siebie, dzięki czemu można je zamykać i otwierać.

Dostępne są w wersjach różniących się średnicą dna. Mogą być stosowane w hodowlach mikrobiologicznych, liczeniu drobnoustrojów, badaniach diagnostycznych, a także morfologicznych mikroorganizmów.

Przydatne w zliczaniu drobnoustrojów mogą być liczniki kolonii, zarówno ręczne, jak i w formie bardziej zaawansowanych urządzeń.

Pojęcie szalki Petriego można używać w odniesieniu do zarówno pojedynczego naczynia, jak i skompletowanych dwóch szalek o różnej średnicy.

Płytki Petriego wykonane są z wysokiej jakości szkła sodowo-wapniowego, które można autoklawować. W ofercie dostępne są także sterylne plastikowe szalki Petriego, które mogą posiadać dodatkowo żebra wentylacyjne, dzięki czemu takie płytki charakteryzują się lepszą wymianą gazową.

Szalki Petriego –  zastosowanie

Szalki standardowo służą do prowadzenia hodowli mikrobiologicznych, ale można je także wykorzystać do codziennych praktyk laboratoryjnych takich jak  suszenie próbek, ich przechowywanie i transportowanie.

W szalkach Petriego mogą być także przeprowadzane proste reakcje chemiczne i fotochemiczne oraz obserwacje mikroskopowe. Mogą również pełnić funkcję krystalizatora, służąc do powolnego odparowywania rozpuszczalników substancji stałych.

  • Szalki Petriego Anumbra – szklane

    25,90 230,10 
    Szalki Petriego Anumbra produkcji czeskiej. Wykonane z wysokiej jakości szkła sodowo-wapniowego. Mogą służyć jako pojemnik do przechowywania lub standardowo do prowadzenia hodowli mikrobiologicznych. Autoklawowalne. [ zobacz więcej ]
  • Szalki Petriego Steriplan®

    46,73 392,86 
    Szalki Petriego Steriplan® wykonane ze szkła sodowo-wapniowego. Oryginalny produkt firmy Schott®. 10 sztuk w opakowaniu. Autoklawowalne. [ zobacz więcej ]

kontakt telefoniczny

Kontakt e-mail